Majoránka a česnek – skvělá kombinace české kuchyně

Česká kuchyně voní, a voní především po majoránce a po česneku. Jen si vzpomeňte na takové bramboráky, guláš nebo třeba čočkovou polévku. A není to náhoda, majoránka a česnek se totiž spolu krásně doplňují. Hodí se k sobě nejenom svoji vůní a chutí, ale také účinky. Léčivých účinků nabízí mnoho, vhod přijde zejména schopnost podporovat trávení a předcházet zažívacím potížím. To je užitečné zvláště v případě těžkých jídel, a že takové bramboráky, guláš nebo hutná čočková polévka těžkými jídly opravdu jsou!

Kam s nimi?

Majoránka i česnek najdou uplatnění v mnoha různých pokrmech. Budou chutnat s masem, ale i houbami nebo zeleninou. Zvláště majoránka se přímo nabízí pro kombinaci s luštěninami, protože napomáhá jejich trávení a funguje i jako prevence nadýmání, které se s luštěninami často pojí. Tradiční česká čočková polévka bude s majoránkou chutná a voňavá, majoránka však obstará i to, že její konzumace a následné trávení bude bez potíží.

Majoránka jako léčivá bylinka neslouží pouze při přípravě pokrmů, dá se z ní připravovat i majoránkový čaj, který nabízí mj. antidepresivní účinky. Bude také prospěšný ženám při menstruačních potížích. Podobně jako majoránka i česnek neslouží pouze ke kulinářským účelům, a že jich je.

V lidovém léčitelství se česnek užívá přímo v čerstvé podobě, případně v kombinaci s medem, který zjemňuje jeho chuť. Přes všechny své příznivé účinky bohužel česnek není pro každého, citliví jedinci ho nesnesou. Další mají potíže s trávením česneku, které údajně pomáhá eliminovat zázvorový čaj vypitý ihned po konzumaci česneku.

Co majoránka a česnek nabízí?

Majoránka je zejména zklidňující bylinka. Stejně jako dokáže zklidnit zažívání, zklidní i žaludeční nebo menstruační křeče, a dokonce zklidní i rozjitřené pocity. Majoránka příznivě ovlivňuje nejenom fyzický, ale také psychický stav.

Je to také významná očistná bylinka, která podporuje činnost jater a žlučníku, tím napomáhá detoxikaci organismu.

Majoránka příznivě působí na zažívací, nervový, ale také kardiovaskulární nebo dýchací systém. Pomáhá i při nachlazení, kdy se hodí zejména její dezinfekční a protizánětlivé vlastnosti. Ještě silnější dezinfekční a protizánětlivé vlastnosti nabízí česnek. Ten díky obsahu alicinu funguje jako přírodní antibiotikum s antibakteriálními, antivirovými a protiplísňovými vlastnostmi. Je doslova všelékem.

Česnek je prospěšný nejenom při nachlazení, ale působí jako prevence mnoha různých onemocnění. Má totiž schopnost stimulovat činnost imunitního systému. Léčivé účinky dává česneku nejenom zmiňovaný alicin, těkavý aromatický olej s typickou štiplavou vůní a chutí, ale také vitamíny jako je vitamín C, vitamíny skupin B nebo minerální látky jako je vápník, draslík, hořčík, fosfor, železo, zinek aj. Prospěšný je i díky obsahu flavonoidů s antioxidačním efektem.

Česnek se řadí k nejvýznamnějším přírodním prostředkům pro posílení imunity, hned vedle cibule, hlívy ústřičné s jejímu glukany, rakytníku řešetlákového, kustovnice čínské (goji) nebo echinacei (třapatky).

Česnek má také současně schopnost čistit zažívací trakt od patogenních mikroorganismů a údajně dokonce působí i proti střevním parazitům. Je tak prospěšný pro imunitní systém hned několikrát. Nejenže likviduje škodlivé organismy a ulehčuje tak imunitnímu systému práci. Tím, že čistí střeva, zlepšuje prostředí pro činnost imunitního systému, ten totiž z velké části ve střevech sídlí. A pak je tu také schopnost podporovat a posilovat imunitní systém přímo.

Zajímavostí je, že je česnek i se svoji pikantní štiplavou vůní, považovaný i za přírodní afrodiziakum. Není to jen díky jeho schopnosti prokrvovat a prohřívat. Údajně obsažené látky zvyšují vylučování mužského pohlavního hormonu testosteronu.

Obr.: Pixabay.com

Přidejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *