Přerušovaný půst – jezte cokoliv, ale ve stanovený čas

S jarem se mnoho z nás poohlíží po těch nejlepších metodách jak očistit své tělo, zbavit se škodlivin i tukových zásob. Jednoduše chceme zhubnout. Nejednou jsme si ověřili, že razantní diety nejsou to pravé. Možná pomáhají hubnout, ale bohužel přinášejí také nechvalně známý jo-jo efekt.

Co si budeme povídat, zkušenosti jednoznačně potvrzují, že diety nefungují, tedy většina diet, zvláště ty, které člověka příliš omezují.

Přerušovaný půst není dietou v pravém slova smyslu, už proto je to možná jedna z těch efektivnějších metod hubnutí. Jeho předností je to, že nijak neupravuje jídelníček, na který je člověk zvyklý. Člověk tak nemusí překonávat své chutě anebo se trápit, že si nemůže dopřát své oblíbené jídlo. Naopak. Dle této metody se jí to, co normálně, žádné obsahové změny v jídelníčku se nekonají. Tato metoda si zakládá pouze na tom, že stanovuje intervaly, kdy jíte a kdy nejíte, resp. hladovíte.

Hladovka? Dá se to tak nazvat

Přerušovaný půst je v jistém ohledu skutečně půstem, tedy hladovkou. Několik hodin tělo opravdu hladoví, probíhá půst, na druhé straně nejde o nic drastického. Vždyť každý z nás denně běžně několik hodin hladoví. Možná si to neuvědomujeme, ale když spíme, tak nejíme – to je několik hodin spánku a také hladovky.

Zatímco pravý půst (léčebné hladovění, hladovka), počítaný ve dnech nebo dokonce i déle, je spíše formou meditace, očisty tělesné i duchovní, přerušovaný půst je především stravovací stylem žádaným pro hubnutí. Opravdu může pomoci regulovat tělesnou váhu a budovat přitažlivou postavu. Na rozdíl od klasického půstu snižuje riziko jo-jo efektu na minimum.

Základní princip přerušovaného půstu

Přerušovaný půst (anglicky Intermittent Fasting, také jenom IF) se nazývá půst proto, že pracuje zejména s tím, co se v organismu děje během hladovění. Základem je hladina krevního cukru, resp. inzulínu v krvi a její kolísání. Výkyvy hladiny krevního cukru se odvíjí zejména od konzumace (anebo ne-konzumace) jídla.

  • Při konzumaci jakéhokoliv jídla se hladina krevního cukru a inzulínu zvyšuje (čím vyšší glykemický index, tím více se zvyšuje). Jednoduše se inzulín uvolňuje proto, aby zpracoval cukr přijatý ze stravy. Organismus je tak zatížený zpracováním cukru a nemá prostor zabývat se zpracováním tuků nebo odbouráváním tukových zásob.
  • Při hladovění je hladina krevního cukru a inzulínu nízká. Organismus není zatížený trávením potravy a zpracováním cukru, takže se může věnovat odbourávání tuků. V době hladovění totiž potřebuje energii, kterou nedostává v podobě jídla, a tak si ji bere z tukových zásob jako zásobárny energie. To je teorie a princip, podle kterého by přerušovaný půst měl vést k hubnutí. A vede?

Je přerušovaný půst skutečně efektivní metoda hubnutí?

Někdo bude z přerušovaného půstu nadšený a bude vám slibovat téměř zázračné výsledky. Jenže jak už to tak s hubnutím bývá, žádné zázraky se nedějí. Někomu může přerušovaný půst maximálně vyhovovat a skutečně ho proto dovede k vysněné postavě a cílové hmotnosti, dlouhodobě, pohodlně a bezpečně. Někomu však přerušovaný půst vyhovovat nemusí, někomu také nemusí přinést požadovaný efekt.

Každý z nás je jedinečnou osobností. Jedinečný je i metabolismus každého z nás. Každý z nás má jiné stravovací zvyklosti, jiný denní režim a také mu vyhovuje něco jiného. IF rozhodně nebude vyhovovat všem, ale u těch, kterým bude vyhovovat, může naplnit jejich sny o hubnutí. Jak poznat komu IF vyhovuje? Pokud jste zdraví, netrápí vás žádné zdravotní potíže a omezení tou nejjednodušší cestou jak to zjistit je – prostě to zkusit.

Jak na to?

Přerušovaný půst má několik podob, resp. metod. Ta základní metoda představuje 16 hodin půstu denně, dalších 8 hodin je určených pro jídlo. Zdaleka však nejde o jedinou metodu. Další například pracuje s 20 hodinami půstu denně a 8 hodinami pro jídlo. Půst může dokonce probíhat i v rámci dnů. Konkrétní návody najdete například v článku – manuálu přerušovaného půstu pro začátečníky.

Obrázek: Pixabay.com

Přidejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *