Detoxikační smoothie s chia semínky

Chia semínka jsou hitem posledních let, přestože již před tisíci lety staří Aztékové věděli o jejich zázračných účincích. Vynikají především schopností dodat dlouhodobou energii a vytrvalost, ale jsou užitečné i v mnoha dalších ohledech. Asi nejčastěji se chia semínka připravují v podobě chia pudingu. Ten existuje v celé paletě variací, kombinuje se s ovocem, semínky, obilovinami aj. Chia semínka však poslouží jako ingredience mnoha dalších pokrmů, báječně zapadnou i do lahodných míchaných nápojů – smoothies.

Ach ty smoothies!

Také smoothies existují v mnoha různých variacích, jednu z nich vám představíme. Půjde o očistné smoothie, které se hodí místo snídaně. Nejenže podpoří detoxikaci organismu, ale povzbudí také metabolické procesy. Nakopne vás a dodá energii na celý den. A to zdaleka není všechno.

Detoxikační potraviny

Pokud jde o detoxikační účinky, z potravin se vyzdvihují zejména citrusy. Právě citrusy se mohou stát základní ingrediencí detoxikačního smoothie. Citrusy ve svém složení nabízejí mnoho prospěšných látek, jejich základem je voda a kyselina citronová. Citrusy chutnají kysele, ale obsahují i sacharidy, bílkoviny, pektiny, bioflavonoidy, některé minerální látky a vitamíny, zejména vitamín C – kyselinu askorbovou.

Vitamín C efektivně posiluje imunitní systém, zlepšuje také zažívací procesy, povzbuzuje trávení. V organismu napomáhá trávení bílkovin, vstřebávání železa nebo vápníku. To vše se hodí.

Citron, limetku, grep, pomelo, pomeranč, mandarinku a další citrusy doplňují ve svých detoxikačních vlastnostech i zelené potraviny. I ty se mohou pochlubit obsahem celé řady prospěšných živin. Nad ostatními potravinami vynikají obsahem chlorofylu, který nese nejenom detoxikační, ale také protizánětlivé účinky. Jedním z největších přírodních zdrojů chlorofylu vůbec je zelená sladkovodní řasa chlorella.

Chlorella se také pyšní výraznými detoxikačními vlastnosti, ty jí dává nejenom chlorofyl, ale také vláknina a další látky, které vzájemnou souhrou dokážou organismus očistit od mnoha typů škodlivin a toxinů, údajně i zbytků léků a těžkých kovů.

Chlorella je rostlinným zdrojem proteinů, kterých nabízí opravdu hodně. Až 60 % složení zaujímají právě proteiny, navíc lehce stravitelné. Za pozornost stojí i obsažené vitamíny jako je vitamín C, vitamín E nebo vitamíny skupiny B včetně vitamínu B12. Chlorella nabízí také významné minerální látky jako je vápník.

Účinné látky chlorelly se označují jako růstový faktor, ten podporuje obnovu nových buněk a je prospěšný i pro střevní mikroflóru. Zdravá střevní mikroflóra není jen základem očisty probíhající ve střevech, ale také základním předpokladem fungujícího imunitního systému, protože ten z velké části sídlí právě ve střevech.

Máte citrusy a chlorellu, resp. zelené potraviny a chcete si připravit detoxikační smoothie? Recept je snadný.

Recept: Smoothie, které detoxikuje i povzbudí

  • Připravte si citrusy, například citron, limetu a pomeranč.
  • K citrusům si pořiďte zelené potraviny v podobě sušeného prášku, může to být zmiňovaná chlorella, ale také směs zelených potravin, například Blendea SUPERGREENS, kde vedle chlorelly najdete i tři další zelené potraviny.
  • Smoothie doplní dále 2 banány, lžička chia semínek, lžička slunečnicových semínek, lžička prášku ze zelených potravin a voda.

Příprava receptu

Ovoce oloupejte a nakrájejte na kousky. Kousky ovoce, semínka, i zelené potraviny řádně rozmíchejte v mixéru s trochou vody. Smoothie by mělo být spíše řidší, protože chia semínka brzy začnou bobtnat a smoothie dodají hustotu. Pokud se tomu chcete vyhnout, vypijte smoothie ihned po přípravě.

Na zdraví!

/Původní recept tady/

Obrázek: Pixabay.com

Přidejte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *