Hrníčkový dort z banánu – zdravá a chutná svačinka, kterou připravíte za pár minut

Hrníčkový dort nebo také mug cake se stává hitem. Není divu, je to zdravá lahůdka s tak jednoduchou přípravou, že ji zvládne opravdu každý. Mug cake si jako úžasnou svačinku může připravit i ten, který nezvládne žádné složitější recepty. Vystačí si s mikrovlnou troubou a několika základními ingrediencemi. Právě ony ingredience jsou však variabilní, hrníčkový dort si můžete připravit přesně z toho, co máte rádi a co zrovna máte při ruce.

Je to skvělý způsob, jak načerpat energii, uspokojit své chutě na sladké nebo si dát něco teplého, i když právě nemáte čas. Hrníčkový dort je takovou specialitou dnešní doby, kdy všichni hledáme způsoby, jak zvládnout co nejvíc v co nejkratším čase. Pro hrníčkový dort to platí dokonale. Za minimum času zvládnete připravit maximální pochoutku, která bude chutnat a dodá vám dávku cenných živin.

Jak na to?

Hrníčkový dort – ingredience a příprava receptu

Jako ingredience mug cake můžete použít téměř cokoliv. Pokud něco nemůžete použít přímo do „těsta“, můžete to použít jako ozdobu dortu.

  • Variací je nespočet, základem je banán, právě banán dává dortíku příjemnou konzistenci.
  • K banánu se přidávají ovesné (či jiné) vločky, které dodávají potřebnou hutnost a cennou vlákninu (alternativou vloček může být i mouka).
  • Třetí (a poslední) klíčovou ingrediencí pochoutky zvané mug cake je vajíčko, případně vegetariánské alternativy vajec (například sliz ze lněných semínek).

V té nejjednodušší podobě stačí rozmixovat banán, smíchat ho s ovesnými vločkami a vejcem. Pak už jen zbývá vložit těsto do mikrovlnné trouby. Za pár minut je lahodný, teplý a báječně nadýchaný mug cake na světě. Už takto bude chutnat, ale můžete ho dochutit čerstvým šťavnatým ovocem nebo ovocnou šťávou, posypat nejrůznějšími semínky, kokosem, čokoládou apod. Klidně ho můžete dozdobit čepičkou z jogurtu. Záleží jen na vaší fantazii.

Variace hrníčkového dortu

  • Pokud chcete hrníčkový dort dosladit, můžete. Jednoduše přidejte k základním ingrediencím med nebo některý z přírodních sirupů.
  • Milovníci koření a orientálních chutí mohou do těsta přidat špetku voňavé skořice, kardamon, kurkumu či jiné oblíbené koření.
  • Pokud navíc přidáte prášek do pečiva, dortík bude nadýchanější.
  • Pokud přidáte trochu jogurtu nebo tvarohu přímo do těsta, dortík získá příjemnou vláčnost.
  • Již do těsta lze přidávat také nejrůznější ovoce. Může být čerstvé, ale i zmražené (to však před přidáním do těsta nejdříve rozmrazte.

Mug cake – dortík z mikrovlnné trouby je zdravou pochoutkou, výživným dezertem, skvělou svačinou i snídaní, která vás nikdy neomrzí. Jakkoli je jeho příprava jednoduchá, nabízí totiž nespočet obměn.

Mug cake přitom není určený jenom pro ty, kteří mají k dispozici mikrovlnnou troubu. Podobně jako v mikrovlnné troubě ho připravíte i v troubě klasické. Peče se asi deset minut.

Recept: Hrníčkový dort se superpotravinami

Jako skvělá inspirace poslouží recept na zelený hrníčkový dort. Zelenou barvu získává díky směsi zelených potravin, která se přidává do základního těsta (například směs Blendea SUPERGREENS). Těsto samotné je z banánu, vajíčka, bezlepkové mouky, mandlového mléka, medu a rostlinného oleje.

Příprava receptu

Všechny ingredience je třeba řádně promíchat, nejlépe to zvládnete pomocí mixéru. Jakmile bude těsto na dortík dokonale rozmíchané, stačí je vlít do hrníčku a vložit do mikrovlnné trouby asi na dvě minuty.

Jak poznáte, že je dortík hotový? Jednoduše – odlepuje se od stěn hrníčku. Pak nezbývá než se do dortíku ještě zatepla pustit. Pokud patříte k fajnšmekrům, ještě si ho dozdobte ovocem, jogurtem, semínky, oříšky, čokoládou nebo čímkoliv jiným, na co máte chuť.

Tak ať chutná.

/Původní recept tady/

Obrázek: Pixabay.com

Přidejte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *