Pohanka patřila donedávna mezi často opomíjené potraviny. Dnes si i prostřednictvím mouky z ní umleté získává zpět cestu do našich jídelníčků. Hodí se stejně dobře do sladkých i slaných receptů. Pohanka jako taková je přirozeně bezlepková, a navíc má velmi vysoký obsah vlákniny a bílkovin. Jak můžete pohankovou mouku využít v kuchyni a proč byste ji měli také zkusit?
Něco málo o pohance
Pohanka, původně pocházející z himálajské oblasti Číny, byla do Evropy přivezena pohanskými nájezdníky, je řazena mezi pseudoobiloviny. Pohanka obsahuje osm esenciálních aminokyselin a serotonin, který je označován za přírodní zlepšovač nálady. Dále je pohanka skvělým zdrojem vitamínu E, C, B1, B2, B3 a rutinu (vitamín P). Obsahuje také vlákninu a protein, což z ní dělá důležitou a ceněnou součást zdravého jídelníčku.
Pohanka umletá dohladka
Pohanková mouka vzniká namletím pohankových krup. V české kuchyni se běžně používala už v 15. století, následně se na ni na nějakou dobu pod vlivem pšeničné mouky trochu zapomnělo. Hladkou pohankovou celozrnnou mouku použijete při přípravě sladkých dezertů i slaných pokrmů. Na rozdíl od klasické pohanky, mouka z ní vyrobená nemá tak výraznou a specifickou chuť, která někomu může vadit.
„Pohankové mouky se ve své kuchyni určitě nemusíte bát. Vyzkoušejte si práci s ní třeba u bábovky nebo muffinů, protože ty jistě hravě zvládnete. Pokud vám nevadí lepek, klidně můžete pohankovou mouku míchat i s moukami, které lepek obsahují,“ radí Daniel Perner, zakladatel a majitel značky Pernerka.
Jak s ní pracovat
Tím, že pohanková mouka může obsahovat pouze stopy lepku, chová se těsto vyrobené z ní jinak. Důsledkem absence lepku je fakt, že těsto méně drží tvar a není příliš pružné. Nemělo by to však být důvodem, proč práci s pohankovou moukou vzdát. Chce to jen více cviku. Vhodné je proto ji pro začátek míchat s moukou pšeničnou – třeba poměrem 3:7, tedy tři díly pohankové a 7 dílů pšeničné mouky. Z celozrnné pohankové mouky vykouzlíte i skvělé slané koláče nebo různé placky. Využijete ji i při zahušťování polévek, zeleninových karbanátků nebo při obalování masa.
TIP – Pohanková celozrnná hladká mouka
Pohanková celozrnná hladká mouka je ideální na přípravu sladkých i slaných koláčů, palačinek i lívanců.
Můžete ji použít samostatně, nebo v kombinaci s jinou, přirozeně bezlepkovou mouku. Celozrnná hladká pohanková mouka Pernerka je mleta unikátní mlecí technologií, během které se téměř nepoškozuje škrobové zrno a mouka si tak zachová veškeré své živiny, vitamíny a minerály. Sto gramů pohankové mouky obsahuje 12,2 g bílkovin a 6 g vlákniny.
MLÝN PERNER
Mlýn Perner patří mezi nejmodernější mlýny v Česku. Jako jediný mlýn v republice dokáže semlít celozrnné mouky na granulaci mouky hladké. Mlýn denně semele 500 tun obilovin a pseudobilovin. Zaměřuje se především na trh speciálních mouk, o které mají spotřebitelé stále větší zájem. Mezi mouky s nejrychleji rostoucí poptávkou patří celozrnné Pernerky s vysokým obsahem vlákniny, zejména špaldová, mouky v BIO kvalitě a pak také i rýžová Pernerka. V současné době je v nabídce 14 druhů Pernerek (z toho 4 v BIO kvalitě). Z celozrnné žitné mouky Pernerky připravují některé své druhy pečiva řetězce Lidl (Bio chléb Pernerka) nebo Albert (Mlynářský chléb).
Více na www.pernerka.cz.